5 sposobów na efektywne zaplanowanie zagranicznej podróży służbowej

  5 sposobów na efektywne zaplanowanie zagranicznej podróży służbowej

  1775
  PODZIEL SIĘ
  zaplanowanie zagranicznej podróży służbowej
  Podróż służbową można dobrze zaplanować, aby nie spędzać godzin na lotnisku

  Podróże samolotem, o czym świadczą statystyki, są w naszym kraju coraz popularniejsze. I chociaż doceniamy wygodę standardowej komunikacji lotniczej, ma ona pewne mankamenty, których świadom jest każdy, kto przechodził długą odprawę, nim zasiadł w fotelu i zapiął pasy przed odlotem. Czy zatem planując podróż biznesową, rezygnujemy z samolotu? Nie – po prostu szukamy alternatywy.

  Sposób 1. Bądź na lotnisku tuż przed odlotem

  Lotnisko Madryt Barajas, jedno z najbardziej zatłoczonych w Europie
  Lotnisko Madryt Barajas, jedno z najbardziej zatłoczonych w Europie

  Jak wynika z danych IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego) liczba podróżnych odprawionych na polskich lotniskach w 2014 r. przekroczyła 27 milionów. Ta liczba na pewno cieszy przewoźników, ale jednocześnie niepokojąco wydłuża się czas, jaki każdy z oczekujących na lot musi spędzić przed wejściem na pokład. Dodajmy do tego dojazd na lotnisko i czas poświęcony na bezpieczne zaparkowanie samochodu – wszystko to sprawia, że dotarcie do celu zajmuje dodatkowe kilka godzin. Tymczasem w biznesowych podróżach służbowych czas odgrywa wielką rolę, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajem prywatnego samolotu.

  W przypadku prywatnej podróży samolotem czas pasażera jest szanowany, więc lot odbywa się natychmiast po dopełnieniu formalności, ograniczonych do niezbędnego minimum. Wynajmujący maszynę nie musi dopasowywać swojego kalendarza spotkań do godzin przylotów i odlotów – to one są dostosowane do potrzeb klienta.

  Sposób 2. Skorzystaj z ekspresowej odprawy

  Pasażerowie lecący wynajętym samolotem nie czekają w kolejce do przejścia przez bramkę – korzystają z przejść priorytetowych, czyli fast tracks. Na lotnisku wita ich pilot, który może doradzić, jak skrócić czas przejścia do minimum. Odprawa bagażu jest błyskawiczna i niemal natychmiast po przekroczeniu progu lotniska można zająć miejsce w samolocie. Bagażem może się zająć także załoga, oszczędzając czas pasażera.

  Sposób 3. Wybierz najbliższe lotnisko

  Oszczędność czasu, jaką zyskują pasażerowie z chwilą szybkiego przekroczenia bramki, nie jest jedyną zaletą w podróży prywatnej. Liczy się też możliwość precyzyjnego zaplanowania trasy lotu z pominięciem dużych i zatłoczonych lotnisk w metropoliach – nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

  Prywatnym samolotem można udać się na spotkanie z partnerami biznesowymi do kilku różnych państw jednego dnia. Przewoźnicy dysponują flotą składającą się z różnych modeli, wśród których popularnym jest Cessna 421C Golden Eagle. Może nim wygodnie podróżować 5 osób, a lądowania możliwe są nie tylko na głównych lotniskach komunikacyjnych, ale również na tych mniejszych.

  Cessna 421C Golden Eagle - samolot pasażerski dla 4-6 osób
  Cessna 421C Golden Eagle – samolot pasażerski dla 4-6 osób

  W Polsce do dyspozycji pasażerów pozostaje w sumie 59 lotnisk, w Europie – ponad 2000. Tym sposobem mapa celów podróży znacznie się rozszerza, dzięki czemu planując spotkanie biznesowe możemy je połączyć z wypadem na narty i np. dolecieć wprost do Sion, zamiast lądować w oddalonej Genewie.

  Sposób 4. Wykorzystaj czas na pokładzie

  W delegacji zagranicznej, w którą wybierzemy się samolotem prywatnym, będziemy mogli też wypocząć, co jest trudne na pokładzie lotów rejsowych. Tu liczy się komfort: wnętrze samolotu jest wyciszone i umożliwia skupienie lub regenerację, a wygodny fotel ułatwia pracę z laptopem. Profesjonalizm pilotów wraz z nowoczesną aparaturą w kokpicie pozwalają nawet w nocy ominąć chmury burzowe, dzięki czemu podróż przebiega bez zakłóceń.

  Sposób 5. Zleć zamówienie taksówki na miejscu

  Podróż służbowa prywatnym samolotem najczęściej wypełniona jest pracą lub przygotowaniami do spotkania, które ma odbyć się u jej celu. Dużym udogodnieniem dla cierpiących na brak czasu pasażerów jest możliwość precyzyjnego zaplanowania wyjazdu także po wyjściu z samolotu – zajmuje się tym osoba odpowiedzialna za trasę lotu. Może zadbać o bagaże lub o to, by po opuszczeniu lotniska pasażerowie od razu skierowali się do zamówionej taksówki, która dowiezie ich bezpośrednio na miejsce spotkania.