Festiwal filmowy w Cannes – zwiększony ruch na lotniskach dla prywatnych samolotów

Festiwal filmowy w Cannes – zwiększony ruch na lotniskach dla prywatnych samolotów

2121
PODZIEL SIĘ
13 maja bulwar w Cannes zapełni się gośćmi festiwalu filmowego

68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 13-24 maja 2015. Ogłoszono już listę filmów konkursowych, organizatorzy przygotowują się do pokazów, a goście rezerwują prywatne samoloty.

Pod koniec maja odbywają się dwie najważniejsze europejskie imprezy, które przyciągają na Lazurowe Wybrzeże tłumy: to 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes i rajd samochodowy Formuły Grand Prix Monaco. Wśród gości nie brakuje gwiazd filmu, producentów firmowych, sponsorów, miliarderów i śmietanki towarzyskiej, którzy przybywają na te wydarzenia często własnymi samolotami. Przylot do Cannes prywatnym samolotem to sprawa prestiżowa, ale nie wszystkie gwiazdy chcą mieć własny statek powietrzny – wolą zarezerwować dyspozycyjną maszynę z załogą. Liczba chętnych jest tak duża, że ostatni weekend majowy należy do najbardziej pracowitych okresów w kalendarzu pilotów i linii lotniczych oferujących czartery.

Rajd F1 Grand Prix Monaco odbędzie się 21-24 maja 2015
Rajd F1 Grand Prix Monaco odbędzie się 21-24 maja 2015

Dwa lotniska – Nice Cote D’Azur i Cannes Mandelieu – przyjmują zwykle od 50 do 60 statków powietrznych dziennie, ale pod koniec maja ta liczba zwiększa się do ok 100 dziennie. Lotnisko w Nicei na co dzień jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk business aviation w Europie. Otwarte 24 godziny na dobę, obsługuje również ruch rejsowy i przyjmuje duże statki powietrzne.

Międzynarodowy Port Lotniczy Nice Cote D'Azur
Międzynarodowy Port Lotniczy Nice Cote D’Azur

Cannes Mandelieu jest z kolei przeznaczone wyłącznie do obsługi prywatnego ruchu lotniczego i działa tylko w określonych godzinach.

Lotnisko Cannes Mandelieu przyjmuje wyłącznie prywatne statki powietrzne
Lotnisko Cannes Mandelieu przyjmuje wyłącznie prywatne statki powietrzne

Wzrost zainteresowania podróżami na obie imprezy na Lazurowym Wybrzeżu widać również w ilości zamówień przelotów w tym kierunku. Operatorzy obu lotnisk muszą więc poradzić sobie z obsługą dużej liczby lotów oraz zapewnieniem gościom miejsc do parkowania maszyn. Największą trudność może sprawić zorganizowanie przestrzeni pod koniec trwania Festiwalu Filmowego w Cannes (13-24 maja 2015), ostatnie dni festiwalu nakładają się bowiem na zwiększone przyloty na Grand Prix Monaco (21-24 maja 2015). Miejsca parkingowe są zajmowane z dużym wyprzedzeniem, a samoloty rezerwowane w ostatniej chwili zwykle przewożą pasażerów na lotnisko docelowe, po czym załoga przemieszcza maszynę na inne lotnisko, na którym oczekuje na pasażerów, aby zabrać ich z powrotem – najbliżej znajdują się lotniska Le Castelet, Genua i Marsylia.

Zwykle samolot Smart Jet jest dyspozycyjny w ciągu kilku godzin od momentu zamówienia, jednak pasażerów wybierających się na Lazurowe Wybrzeże w maju w czasie festiwalu filmowego i Grand Prix Monako zachęcamy do wcześniejszego rezerwowania lotów. Dzięki temu łatwiej jest zapewnić, że lot odbędzie się w najdogodniejszym czasie.

www.smart-jet.pl