Jaki podatek zapłacimy za wynajem samolotu? Czy możliwe jest rozliczenie VAT-u?

  Jaki podatek zapłacimy za wynajem samolotu? Czy możliwe jest rozliczenie VAT-u?

  Przedsiębiorcy korzystający z usług firm, które oferują wynajem samolotów, mogą uwzględniać koszty podróży służbowych w swoich rozliczeniach podatkowych. Jednak muszą pamiętać o ich rzetelnym udokumentowaniu.

  2324
  PODZIEL SIĘ
  wynajem samolotu

  Przedsiębiorcy korzystający z usług firm, które oferują wynajem samolotów, mogą uwzględniać koszty podróży służbowych w swoich rozliczeniach podatkowych. Jednak muszą pamiętać o ich rzetelnym udokumentowaniu.

  Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT za koszt podatkowy może zostać uznany wydatek, którego celem jest podniesienie przychodów, ewentualnie zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła. Innymi słowy – rozliczymy w ten sposób opłatę za przelot przedsiębiorcy na spotkanie w celu podpisania umowy o dostarczeniu kontrahentowi konkretnych towarów lub usług. Jednak przelot osoby prowadzącej działalność na zwykły urlop nie będzie mógł zostać odliczony.

  Czarter samolotu a koszty uzyskania przychodów

  Przepisy nakazują, by poniesiony przez nas wydatek był „racjonalny, ekonomicznie uzasadniony i właściwie udokumentowany”. Niekiedy w czasie kontroli organ podatkowy może mieć wątpliwości, czy podróż prywatnym lub wynajętym odrzutowcem była ekonomicznie uzasadniona, skoro do tego miejsca latają również samoloty regularnych linii lotniczych. W takiej sytuacji warto posiadać dokumenty, którymi możemy argumentować zasadność podjętej decyzji – na przykład pilną korespondencję od kontrahenta z zaproszeniem na spotkanie czy dokumenty poświadczające brak możliwości rezerwacji biletu na tradycyjnej linii lotniczej. Jeżeli przedsiębiorca korzysta z usług firmy oferującej wynajem samolotu, konieczna jest oczywiście faktura.

  Odliczanie podatku VAT na lotach krajowych

  Trzeba pamiętać, że wobec podmiotów świadczących usługi transportu lotniczego stosuje się dwa rodzaje stawek podatku VAT. W przypadku transportu krajowego (regularnego i nieregularnego) zastosowanie ma stawka wynosząca 8%. Natomiast 0% odnosi się do podmiotów świadczących „usługi najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru środków transportu lotniczego oraz najmu, dzierżawy, leasingu lub czarteru wyposażenia tych środków wykorzystywanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym”.

  Według interpretacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego podmiot świadczący usługi w zakresie transportu międzynarodowego musi wykazać się co najmniej 60-procentowym udziałem tego transportu w ogólnej puli przychodów ze swojej działalności, zrealizowanej liczby lotów oraz liczby pasażerów. Jeśli spełnia on wszystkie te kryteria, może stosować stawkę wynoszącą 0%.

  Międzynarodowe loty biznesowe bez VAT-u

  Ustawa o podatku VAT wyraźnie stwierdza, że na lotniczych trasach krajowych wysokość stawki wynosi 8%, natomiast w przypadku tras międzynarodowych stosowana jest opłata zerowa. Trzeba pamiętać, że aby móc odliczyć VAT, należy otrzymać od przewoźnika fakturę zawierającą dane wymagane przez przepisy rozporządzenia w sprawie faktur. Muszą się na niej znaleźć następujące informacje:

  • nazwa i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
  • numer i data wystawienia dokumentu,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwota należności wraz z podatkiem,
  • kwota należnego podatku.

  Najważniejszym kryterium wyboru prywatnego samolotu w podróży biznesowej zamiast innego środka transportu z pewnością nie są korzyści podatkowe, ale oszczędność czasu i wygoda związana z brakiem konieczności przechodzenia długotrwałych procedur odprawy. Warto jednak wiedzieć, jakie są wymagania formalne i prawne odliczania podatku VAT od wydatków związanych z taką podróżą, a także zaliczania ich do kosztów podatkowych.

  BRAK KOMENTARZY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ