Koszty wynajmu samolotu a koszty podróży rejsowymi liniami lotniczymi – porównanie ofert

  Koszty wynajmu samolotu a koszty podróży rejsowymi liniami lotniczymi – porównanie ofert

  12862
  PODZIEL SIĘ
  Koszty wynajmu samolotu
  Cessna 421C Golden Eagle - idealny samolot do czarterów biznesowych

  Jednym z zadań asystentki jest rezerwacja lotów dla przełożonego. Znalezienie optymalnego rozwiązania nie jest łatwe  – trzeba przejrzeć wiele ofert różnych przewoźników, zgrać możliwości czasowe pasażera z godzinami lotów linii lotniczych, a także rozważyć koszty i warunki podróży.

  Koszt podróży samolotem – co się w nim mieści?

  Cena biletu lotniczego to wypadkowa wielu wyborów: trasy lotu, klasy, przewoźnika, ilości bagażu, a w końcu momentu dokonania rezerwacji i możliwości jej późniejszej zmiany. Tanie linie usiłują przekonać swoich pasażerów, że mogą oni zrezygnować z usług, które dotąd uważali za oczywiste na pokładzie w zamian za niższą cenę. Jednak dla osób, które w podróży pracują i oczekują komfortu oraz elastycznego dopasowania się do ich potrzeb, siermiężne warunki podróżowania takimi liniami są nie do przyjęcia. Do wyboru pozostają zatem loty rejsowe w klasie biznes lub wynajęcie samolotu.

  Jak to wygląda, jeśli porównamy koszty przykładowych lotów samolotem wynajętym i rejsowym? Wyobraźmy sobie, że musimy zarezerwować lot dla 4 osób na spotkanie biznesowe w Dubrovniku, który nie jest skomunikowany bezpośrednio z polskimi lotniskami. Wynajęcie samolotu prywatnego na lot z Warszawy do Dubrovnika i z powrotem to – według wyszukiwarki na stronie www.smart-jet.pl – koszt około 6 150 euro. Jest to cena za cały samolot, na którego pokład może wejść do 5 pasażerów. Rejsowe loty liczą naturalnie cenę za bilet od każdej osoby. Niemożliwe jest zorganizowanie bezpośredniego lotu na tej trasie (podczas gdy wyczarterowana maszyna może dolecieć tam z dowolnego lotniska w Polsce). Musimy więc wówczas wyszukiwać oferty lotów z przesiadkami. Najlepszą opcją – tylko z jedną przesiadką – wydaje się być połączenie Warszawa-Zagrzeb, a następnie Zagrzeb-Dubrovnik. Przelot dla 5 osób na tej trasie to koszt od 2936 do 4886 Euro. Należy jednak wziąć pod uwagę, że lotów z jedną przesiadką jest do wyboru niewiele, a w większości przypadków podróż w jedną stronę zabiera od 10 do nawet 26 godzin ze względu na długi czas oczekiwania na przesiadkę. Wówczas trzeba do kosztów podróży dodać noclegi w hotelu dla czterech osób (zarówno podczas podróży do Dubrovnika, jak i z powrotem) oraz koszt wyżywienia i transportu do hotelu. Co więcej, w klasie biznes będziemy musieli odbyć tę podróż aż trzema samolotami (z przesiadką w Wiedniu albo Monachium, a następnie w Zagrzebiu), a cena biletów wyniesie od 3700 do 14 000 zł od osoby. Doliczmy do tego koszt, jaki poniesie firma z tytułu nieobecności 4 osób w firmie przez minimum 3 dni. Wynajęcie prywatnego samolotu nie tylko może więc być konkurencyjne cenowo w stosunku do lotu biznes klasą, ale dodatkowo nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Całe przedsięwzięcie może zostać zrealizowane w ciągu jednego dnia, bez potrzeby opłacania noclegów i pozostawienia firmy bez kluczowych osób na zbędnie długi okres.

  Loty biznesowe loty i ich specyfika

  W podróżach służbowych najważniejszą rolę odgrywa czas. Dlatego priorytetem powinno być zaplanowanie podróży w taki sposób, aby przełożony na miejscu pojawił się punktualnie i nie pozostawał w nim dłużej niż jest to konieczne. Nie zawsze będzie to możliwe, gdy wybierzemy linie tradycyjne. A kiedy trzeba zarezerwować lot na krótko przed terminem wylotu – co w świecie biznesu zdarza się często – rejsowe linie lotnicze niekoniecznie okazują się tańsze, a bywa, że w ostatniej chwili trudno znaleźć wolne miejsce. Z pewnością przegrywają z lotami czarterowymi pod względem elastyczności, komfortu podróżowania i oszczędności czasu, nie dają też możliwości skorzystania z bardzo wygodnego i korzystniejszego cenowo rozwiązania, jakim jest empty legs dostępne u wynajętych przewoźników. Co więcej, prywatny samolot wyląduje na każdym, nawet małym lotnisku, co dla samolotu rejsowego jest opcją nie do zrealizowania.

  Czartery dla biznesu – korzystna opcja

  Loty czarterowe dają to, czego próżno szukać w ofercie lotów rejsowych – niezależność, możliwość wyboru pory wylotu i powrotu oraz swobodnej pracy podczas podróży.

  W Europie i w Stanach Zjednoczonych, szefowie przedsiębiorstw korzystają z firmowych lub prywatnych samolotów i jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione, jeśli wiąże się z dużą częstotliwością lotów. W innym przypadku, gdy podróże odbywają się rzadziej, lepszą opcją jest wynajem samolotu od przewoźnika, który specjalizuje się w tej branży.

  Oszczędność czasu jest nieporównanie większa niż podczas tradycyjnie zorganizowanej podróży dzięki maksymalnemu skróceniu wszystkich formalności, poczynając od rezerwacji, przez odprawę, a kończąc na czasie oczekiwania na lot. Tutaj bowiem to przewoźnik dopasuje się do pasażera, nie odwrotnie. Co więcej, opłata za wynajem samolotu będzie jedyną, jakiej dokonamy w związku z krótką, jednodniową delegacją – wyeliminujemy bowiem m.in. konieczność rezerwacji pokoi w hotelach.