Mazury będą miały lotnisko. W styczniu 2016 otwarcie Portu Lotniczego w Szymanach

Mazury będą miały lotnisko. W styczniu 2016 otwarcie Portu Lotniczego w Szymanach

2304
PODZIEL SIĘ

Port lotniczy, który będzie obsługiwał komunikacyjnie Mazury, Warmię i Podlasie, powstaje w miejscu byłego lotniska wojskowego w Szymanach. Pod koniec lat 90. XX w. i w pierwszej dekadzie XXI w. na lotnisku lądowały w czasie sezonu letniego samoloty pasażerskie m.in. z Niemiec oraz samoloty sportowe. Od kilku lat ruch na lotnisku był wstrzymany.

Na lotnisku w Szymanach lądowały dotąd samoloty wojskowe i sportowe
Na lotnisku w Szymanach lądowały dotąd samoloty wojskowe i sportowe

Przedstawiciele lotniska poinformowali na początku kwietnia o postępach prac związanych z budową infrastruktury – m.in. wydłużeniem i modernizacją drogi startowej i pola wzlotów. Wydłużenie pasa startowego do 2500 oznacza, że w Szymanach będą mogły wylądować nawet duże statki powietrzne takie jak Airbus 320 czy Boeing 737.

Na lotnisku trwa także budowa terminalu pasażerskiego o powierzchni ok 6000 m oraz siedziba Lotniskowej Straży Pożarnej. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest na koniec sierpnia bieżącego roku, a port będzie się ubiegał o certyfikację Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Otwarcie lotniska nastąpić powinno w styczniu 2016 r., a pierwsze regularne loty pasażerskie w pierwszym kwartale 2016 roku.

Lotnisko w Szymanach znajduje się w odległości 60 km od Olsztyna, 70 od Mrągowa i 170 od Białegostoku. Po uruchomieniu będzie to pierwsze lotnisko z kontrolą lotów w regionie Warmii, Mazur i Podlasia. Pasażerowie będą mogli dojechać do lotniska koleją ze Szczytna – trwają prace przy budowie ostatniego odcinka linii kolejowej i peronu przy terminalu.

Całkowity koszt inwestycji w Szymanach to 205 mln zł, z czego 76 proc. stanowi dofinansowanie unijne. Budowa musi się zakończyć w 2015 roku, aby nie przepadła unijna dotacja na ten cel. To jedna z kluczowych inwestycji realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia- Mazury 2007-2013.

Źródło: PAP