Otwarcie sezonu na Mazurach

  Otwarcie sezonu na Mazurach

  1628
  PODZIEL SIĘ
  N Mazurach już niedługo...

  Tegoroczna łagodna zima umożliwiła wcześniejsze rozpoczęcie sezonu żeglarskiego i turystycznego na Mazurach. Ruch przy kejach oznacza także zwiększony ruch na drogach, ale od niedawna można już ominąć korki i w ciągu godziny dostać się z Warszawy do Mikołajek czy Giżycka. Jak? Samolotem!

  W marinach widać przygotowania do sezonu żeglarskiego. Coraz więcej jachtów opuszcza hangary i stocznie, żeglarze przyjeżdżają z całego kraju, żeby zwodować łodzie i rozwinąć żagle. Ci, którzy w sezonie zimowym jachty w mazurskich hangarach, oszczędzają sobie trudnej jazdy z łodzią na przyczepie, ale każdy wypad na żagle to w dalszym ciągu konieczność spędzenia w podróży kilku godzin. W odróżnieniu od Gdańska czy Szczecina, Mazury nie mają obecnie żadnych regularnych połączeń lotniczych, ale jest na to sposób, wygodniejszy i szybszy niż loty rejsowe – wynajem samolotu. Statek powietrzny, który zabiera na pokład załogę jachtu, czyli do 5 osób, umożliwia również przewiezienie bagaży i dużego sprzętu sportowego czy wyposażenia potrzebnego na pokładzie, które nie zimowało na jachcie.

  Być może nie wszyscy wiedzą, że na Mazurach funkcjonuje kilka lotnisk i lądowisk. Jednym z najbardziej lubianych jest lotnisko Kętrzyn Wilamowo, byłe lotnisko tajnej kwatery Hitlera, przyjmuje samoloty zarówno biznesowe jak i turystyczne. W ciągu 45 minut można dolecieć tutaj z lotniska Warszawa – Modlin, lot z Krakowa trwa nieco ponad godzinę, a z Wrocławia – półtorej godziny. Jak zamówić lot? Najszybsza forma to kontakt z doradcą Smart Jet. Można również skorzystać z wyszukiwarki lotów.

  Warto przyjeżdżać często, bo na Mazurach nie brakuje atrakcji, zarówno dla tych, którzy szukają spokoju na Wielkich Jeziorach, jak i dla tych, których przyciągają mazurskie imprezy – i te na wodzie i w powietrzu.

  Kalendarz imprez żeglarskich na Mazurach

  2-3 maja 2015 – Oficjalne Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2015, GRAND PRIX o Puchar Burmistrza Mikołajek 2015

  15-17 maja 2015 – Regaty Puchar Trzech Ryb, Giżycko

  16 maja 2015 – Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2015 na jeziorze Czos

  6-7 czerwca 2015 – II regaty eliminacyjne do Żeglarskiego Grand Prix Mikołajek, Wioska Żeglarska w Mikołajkach

  6 czerwca 2015 – Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2015 na jeziorze Czos

  4 lipca 2015 – Festiwal Żagli ISSA w ramach Dni Mrągowa, Mrągowo

  25-26 lipca. Regaty o Puchar Prezesa PZŻ, III regaty eliminacyjne do Żeglarskiego Grand Prix Mikołajek, Wioska Żeglarska w Mikołajkach

  1 sierpnia 2015 – „Błękitna Wstęga J. Czos”, Mrągowo

  7-9 sierpnia. XXII Żeglarskie Otwarte Mistrzostwa Polski Dziennikarzy, Wioska Żeglarska Mikołajki, Organizatorzy; Warmińsko – Mazurskie Towarzystwo Dziennikarzy Żeglarskie

  15-16 sierpnia. IV regaty eliminacyjne do Żeglarskiego Grand Prix Mikołajek. Miejsce- Wioska Żeglarska w Mikołajkach. Organizatorzy- Polski Związek Żeglarski

  23 sierpnia 2015 – Regaty 7 Cudów Mazur, Ryn

  7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. W ramach kampanii w lipcu i sierpniu 2014 r, w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszą liczne atrakcje na lądzie.

  29 sierpnia 2015 – finał wiosenno-letniego cyklu regat Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2015 na jeziorze Czos

  26-27 września. V finałowe regaty eliminacyjne do Żeglarskiego Grand Prix Mikołajek. Organizator – Wioska Żeglarska Gmina Mikołajki

  Mazurskie imprezy lotnicze

  Lotnisko w Kętrzynie ze względu na swoje dogodne położenie – do Giżycka jest stąd zaledwie 26 km – jest świetnym punktem docelowym dla właścicieli jachtów, którzy przybywają na Mazury z innych regionów Polski. Oprócz funkcji komunikacyjnej, ma jednak także znaczenie jako ośrodek sportowy – działa tu Aeroklub Krainy Jezior, a w sezonie odbywają się imprezy lotnicze. Międzynarodowe Rajdy Lotnicze po Warmii i Mazurach, Międzynarodowe Zloty Przyjaciół Lotnictwa i Mazur oraz jedyne tego typu (na wodzie i w powietrzu) pokazy lotnicze „Mazury AirShow”, realizowane nad jeziorem Niegocin, są znakomitą promocją Mazur oraz otwierają Krainę Wielkich Jezior Mazurskich przed turystami z Europy. Wszystkie tego rodzaju wydarzenia mają rozbudzić w Europie przekonanie o możliwości docierania samolotem na mazurskie lotniska/lądowiska. Z roku na rok ten lotniczy ruch istotnie się zwiększa i staje się się ważnym elementem nowej formy turystyki w tym rejonie.

  1 maja 2015. Lotnicza Majówka z Wojskiem

  Tradycyjnie oficjalne otwarcie sezonu imprez 2015 r.. Wojskowa Majówka organizowana w 11-tą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, nawiązuje również do Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. Wśród atrakcji znajduje się ekspozycja bojowego sprzętu wojskowego i możliwość  aktywnego uczestniczenia w różnych propozycjach programowych oraz całodzienne piknikowanie.

  1-3 maja 2015. Weekend na Mazurach & Mazury Drone Show

  Po raz pierwszy organizatorzy oferują spotkanie amatorów bezzałogowych statków powietrznych, popularnie zwanych DRONAMI. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, prezentacji własnego sprzętu, rywalizacji w specjalnych konkurencjach, odbycia kursu umożliwiającego przygotowanie się oraz zdanie egzaminu na świadectwo operatora bezzałogowych statków powietrznych.

  4-7 czerwca 2015. VII Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur

  To bardzo praktyczna forma promowania możliwości turystyki lotniczej po atrakcjach Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głównym celem jest praktyczne pokazanie możliwości lotniczej infrastruktury Warmii i Mazur. Na terenie niezwykle malowniczej krainy znajduje się kilkanaście miejsc przystosowanych do przyjmowania samolotów General Aviation. Organizatorzy Rajdu chcą zachęcić do organizacji i uczestnictwa w produktach lotniczej turystyki. Będzie to okazja do atrakcyjnego weekendu na Warmii i Mazurach, a dla entuzjastów żeglarstwa możliwość pożeglowania w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

  30 lipca – 02 sierpnia 2015. XVII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur

  To atrakcyjna oferta dla załóg samolotów, krajowych i zagranicznych również wodnosamolotów na wspólny, bardzo aktywny, pełen atrakcji weekend w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Zlot jest/będzie znakomitą okazją do szerszego zaprezentowania się samolotów ultralekkich. A więc zapraszamy wszystkich miłośników Lotnictwa ultralekkiego na mazury, do Kętrzyna. Przewidywane są wieczory integracyjne, regaty żeglarskie, rajd samochodami i rejs statkiem po Wielkich Jeziorach. Pobyt na Mazurach podczas Międzynarodowego Zlotu to również okazja do zdobycia różnych sympatycznych trofeów w planowanych rywalizacjach załóg samolotów (załóg jachtów, ekip samolotów itp).

  Podczas podczas pokazów i pikników prezentowane są maszyny różnej wielkości i przeznaczenia.
  Maszyny prezentowane podczas pokazów i pikników cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności

  1-2 sierpnia 2015. Mazury AirShow 2015

  Każdego roku organizowane wcześniej Festyny a obecnie Mazury AirShow, corocznie gromadzą kilkuset uczestników i kilkadziesiąt tysięcy obserwatorów. Rok 2015 będzie siódmym rokiem organizacji Mazury AirShow ale już 17-tym rokiem pokazów lotniczych na Mazurach. Na AirShow zapraszamy szybowników, motolotniarzy, spadochroniarzy, pilotów – właścicieli licznych prywatnych samolotów. Program imprezy obejmuje pokazy lotnicze, skoki spadochronowe, imprezy towarzyskie oraz wielki kiermasz dla entuzjastów awiacji. Mazury AirShow to jedna z największych imprez lotniczych i największa „non profit” w Polsce.

  4-6 września 2015. Międzynarodowy Rajd po lotniskach Litwy

  Jednym z przejawów współpracy z litewskimi aeroklubami jest Rajd po lotniskach Litwy. Planowany Rajd jest konsekwencją realizacji zamierzeń rozwinięcia Transgranicznej Turystyki Lotniczej. Rajd jest otwarty dla załóg samolotów z całego kraju. AKJ jako organizator zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego wylotu po lotniskach Litwy, ale również z ciekawym programem turystycznym, przygotowanym przez zaprzyjaźnione Kauno Aeroklubas i Marijampoles Aeroklubas.

  Materiał przygotowany dzięki uprzejmości serwisu Lotniska Kętrzyn Wilamowo