Prywatne loty międzynarodowe – przyszłość przewozów lotniczych w Polsce

  Prywatne loty międzynarodowe – przyszłość przewozów lotniczych w Polsce

  1837
  PODZIEL SIĘ

  Prywatne loty biznesowe to już nie tylko domena prezesów największych międzynarodowych korporacji. Korzystają z nich także właściciele średnich firm, członkowie zarządu, managerowie. Jak wypada prywatny transport lotniczy w porównaniu z innymi środkami transportu używanych do celów służbowych?

  Przewozy prywatne bywają w biznesie częściej wybierane niż podróże środkami transportu zbiorowego – choćby wyposażonymi w liczne wygody. Dla firm posiadających partnerów biznesowych w różnych miejscach kraju, a także kontrahentów międzynarodowych, do najistotniejszych kryteriów należą czas oraz elastyczność przewoźnika, który jest dostępny 24/7. Na polskim rynku działa 25 firm zajmujących się czarterem samolotów. Od stycznia do października 2014 r. obsłużyły one niemal 3,3 mln pasażerów. Szacuje się, że rynek lotów biznesowych będzie rósł w tempie 9 proc. rocznie (licząc wartość zamówień nowych samolotów przez przewoźników).

  W podróży służbowej liczy się czas

  Wysyłając w delegację pracownika, możemy powierzyć mu samochód służbowy; jedną z opcji jest także podróż pociągiem, a w przypadku wyjazdu na większą odległość – samolot.

  Zaletą podróży samochodem jest niezależność. Sami planujemy porę wyjazdu, trasę, czas na postój itp. Wadą tego rozwiązania jest z kolei to, że jazda autem jest męcząca. Długa podróż wpływa niekorzystnie na efektywność, poziom koncentracji i stresu pracownika. Można w takiej sytuacji wynająć samochód wraz z kierowcą, to jednak generuje dodatkowe koszty. Alternatywą może być pociąg, choć i tu najdogodniejsze warunki koleje udostępniają głównie pasażerom krajowym. Najszybsze pociągi kursują między polskimi dużymi miastami, a w wagonach pierwszej klasy wydzielone są przedziały menadżerskie przystosowane do podróży służbowych. Opcja ta będzie bardziej komfortowa niż jazda samochodem, ale sprawdza się głównie w przypadku wyjazdów krajowych. Na delegację zagraniczną lepiej wybrać samolot, który dotransportuje nas zdecydowanie najszybciej. I tylko pozornie jest on najdroższym środkiem przejazdu. Pomijając rozmaite promocje, pamiętajmy, że w biznesie szybkość przemieszczania się również ma przeliczenie na gotówkę. Jadąc samochodem, musimy wybrać się w podróż o wiele wcześniej. Trzeba podliczyć koszty paliwa, opłat za autostrady, a często i noclegi, wyżywienie, doliczyć też koszty związane z dłuższą nieobecnością w firmie. Przewozy lotnicze wyeliminują wszystkie czynniki, które wynikają z długiego czasu podróży, a przekładają się na straty przedsiębiorstwa.

  Praca w podróży – prywatność i komfort mobilnego biura

  Czas spędzony w podróży służbowej może być wykorzystany produktywnie, np. na przygotowanie się do spotkania, przejrzenie dokumentów, slajdów prezentacji, rozmowę ze wspólnikiem, ustalanie stanowisk itd. Możemy sporządzić wówczas notatki, poprawić przygotowane materiały. Warto więc tak dobrać środek transportu – zwłaszcza w przypadku dłuższej podróży – żebyśmy mogli spędzić w nim czas owocnie. Powinien mieć odpowiednio dużo przestrzeni, gwarantować obecność najwyżej kilku współpasażerów oraz posiadać potrzebne wyposażenie, które uczyni z niego „mobilne biuro”.

  Wygodę połączoną z szybkością zagwarantują przeloty biznesowe. Z jednej strony mamy do wyboru linie rejsowe i klasę biznes, z drugiej natomiast – zapewniające maksimum prywatności i wygody oferty prywatnych przewoźników lotniczych. W przeciwieństwie do klasy biznesowej, na pokładzie prywatnego samolotu nie podróżujemy z nieznajomymi współpasażerami. Pojedynczy, wygodny fotel, wyciszenie kabiny, lot omijający gwałtowne zjawiska atmosferyczne – to wszystko zapewni nawet najbardziej wymagającym maksimum komfortu pracy.

  Badania wykazały dodatkowo, że pracownicy korzystający z czarterowych lotów biznesowych częściej w czasie podróży zajmują się zadaniami związanymi z pracą niż w przypadku podróżowania samolotem rejsowym. O ile w czasie lotu czarterem pracownik przez ok. 36 proc. czasu omawia z partnerami kwestie związane z pracą, o tyle w czasie lotu rejsowego mniej więcej tyle samo czasu spędza na rozrywce. W sumie w czasie lotu biznesowego poświęcamy dwukrotnie więcej czasu na sprawy i zadania związane z pracą niż w czasie rejsu tradycyjnymi liniami. Podobnie jest z korzystaniem z internetu w czasie lotu – odsetek pasażerów biznesowych lecących zwykłym rejsem, którzy deklarują, że nie korzystają z sieci, dwukrotnie przewyższa liczbę osób deklarujących to samo w samolocie czarterowym.

  Loty międzynarodowe dla firm – gdy liczą się czas i precyzja

  Wynajem prywatnego samolotu to oferta, którą warto rozważyć w firmie. Samolot dowiezie pasażerów szybko i komfortowo tam, gdzie potrzebują, i o porze, która będzie najbardziej dla nich dogodna. Podobny komfort daje tylko samochód, ale dzięki transportowi lotniczemu zaoszczędzimy zarówno czas, jak i siły. Pociąg zatrzyma się tylko na wyznaczonej stacji, natomiast samolot rejsowy wyląduje na indywidualnie wyznaczonym lotnisku. W przypadku czarteru to pasażer wybiera ten spośród licznych portów lotniczych, który znajduje się najbliżej celu podróży.