Prywatny samolot – dobre rozwiązanie na spotkanie biznesowe. Cenisz swój czas i...

  Prywatny samolot – dobre rozwiązanie na spotkanie biznesowe. Cenisz swój czas i szanujesz kontrahentów

  2164
  PODZIEL SIĘ
  Prywatny samolot

  Nic tak nie wzmacnia relacji służbowych, jak spotkania face to face. Czasami są one starannie i długo planowane, niekiedy potrzeba wyjazdu pojawia się w ostatniej chwili. Menedżerowie szanujący swój czas coraz śmielej przekonują się do wygody i elastyczności prywatnych lotów biznesowych.

  Doug Gollan, szef magazynu Elite Traveler, za koronny argument przemawiający za korzystaniem z prywatnych samolotów uznał skalę prowadzonych interesów. Im większa jest firma, im bardziej widać ją na globalnym rynku, tym większe korzyści osiąga z takich właśnie podróży. Coraz więcej polskich przedsiębiorstw dostarcza towary do zagranicznych kontrahentów, zamawia projekty w europejskich organizacjach designerskich, a nasi menedżerowie prowadzą rozmowy biznesowe w najdalszych zakątkach Europy. A przecież korzystanie z wynajętego samolotu nie jest domeną gigantów. Koronny argument – czas przemieszczania się – jest istotny także dla osób prowadzących działalność w kraju.

  Oszczędność czasu nie tylko w powietrzu

  Podróż samochodem z Wrocławia do Gdańska (ok. 500 km) w najkorzystniejszych warunkach zajmie nam ponad sześć godzin. Pociągiem jest jeszcze dłużej – w zależności od połączenia i liczby przesiadek można mówić już o całodziennej wyprawie (od 7 do 10 godzin). Tymczasem lot rejsowy pomiędzy tymi miastami trwa tylko niecałe 2,5 godziny, ale za to trzeba dostać się na lotnisko, przejść procedury odprawy, co łącznie w przypadku tak krótkich lotów zajmuje niewiele mniej czasu niż sam przelot. Przewoźnicy rekomendują zgłaszanie się do odprawy na 90 minut przed planowanym wylotem. Ponadto podróż należy dostosować do planu połączeń. Może się okazać, że są one tak skonfigurowane, iż przelot w obie strony zajmie nam cały dzień lub np. rejsy odbywają się nawet co kilka dni. Tymczasem Tymczasem prywatny samolot potrzebuje tyle samo czasu w powietrzu, ale za to krócej trwają procedury lotniskowe. Korzystając z wynajętego samolotu, podróżny przechodzi przez odprawę bez kolejki, przez osobne bramki, tzw. fast tracks.

  Loty biznesowe – nie tylko prestiż i wygoda

  W przypadku menedżerów można mówić o jeszcze jednej niedogodności wiążącej się z lataniem regularnymi liniami. Czasami konieczność uczestniczenia w ważnym spotkaniu biznesowym w drugim zakątku Europy pojawia się nagle i niespodziewanie. Nie zawsze udaje się dokonać rezerwacji biletu w ostatniej chwili. Staje się to jeszcze bardziej kłopotliwe, gdy trzeba kupić bilet na lot rejsowy dla większej liczby pasażerów, a wykonanie tego zadania z dnia na dzień jest niezwykle trudne.

  Prywatny samolot nie ma takich ograniczeń. Bez problemu można zarezerwować lot np. dla grupy czterech czy pięciu negocjatorów wybierających się nazajutrz do Barcelony i powracających następnego dnia. Zorganizowanie lotu przez wyspecjalizowaną firmę zajmuje ok. 3 godzin – bez względu na porę dnia czy nocy.

  Nowoczesne rozwiązania transportowe dla biznesu

  Prywatne samoloty dla biznesu są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Ogromne dystanse między miastami oraz niezwykła dynamika prowadzenia biznesu w USA sprawiają, że rynek niewielkich odrzutowców wyniósł w 2013 r. niemal połowę wartości sprzedanych maszyn na całym świecie. Udział drugiego na świecie rynku europejskiego wyniósł nieco ponad 20 proc. Wystarczy wspomnieć, że w 2013 r., podczas finału Super Bowl odbywającego się w Nowym Orleanie, tamtejsze lotnisko Lakefront przyjęło jednego dnia ponad 600 prywatnych samolotów, podczas gdy w zwyczajny weekend ląduje ich tam średnio 125. W Polsce szerokim echem odbiła się sprawa dużej liczby zagranicznych gości korzystających z  wynajętych samolotów, które lądowały na lotnisku w Modlinie w czasie Euro 2012. Z roku na rok polscy menedżerowie, prezesi i właściciele firm coraz chętniej wynajmują niewielkie samoloty, doceniając wygodę i elastyczność takiego rozwiązania.