Strajk kontrolerów lotów we Francji spowoduje odwołanie 40% lotów

Strajk kontrolerów lotów we Francji spowoduje odwołanie 40% lotów

1497
PODZIEL SIĘ
Samoloty Air France na lotnisku Roissy-Charles de Gaule CDG

W środę 8 kwietnia francuscy kontrolerzy ruchu powietrznego ogłosili strajk, którego efektem może być odwołanie nawet 40% lotów.

Zawiązek zawodowy, który wezwał do strajku – SNCTA – skupia głównie kontrolerów Air France, stąd też najwięcej utrudnień napotkają pasażerowie lotniska Roissy-Charles de Gaule, portu macierzystego tej linii. Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) w komunikacie wydanym we wtorek ostrzega jednak, że utrudnienia pojawią się w całym kraju. Apeluje jednocześnie do przewoźników o zmniejszenie liczby połączeń w środę 8 kwietnia oraz do pasażerów o komunikację z przewoźnikami i śledzenie zmian.

SNCTA zrzesza 41% z 4 tysięcy kontrolerów ruchu powietrznego, dlatego czarne prognozy o odwołaniu 40% lotów są jak najbardziej możliwe. Związek domaga się negocjacji warunków organizacji pracy i wieku emerytalnego kontrolerów.

Środa to nie ostatni dzień utrudnień – związek zapowiedział również strajk na 9 kwietnia, wezwał także do przerwania pracy w dniach od 16 do 18 kwietnia i od 29 kwietnia do 2 maja.

Źródło: PAP