Zanim wejdziesz na pokład samolotu

  Zanim wejdziesz na pokład samolotu

  2162
  PODZIEL SIĘ
  Pasażerowie Smart Jet na lotnisku w Modlinie

  Wynajęcie samolotu to nie to samo co zakup biletu na lot rejsowy. Zamawiając lot w Smart Jet decydujesz, kiedy i skąd chcesz rozpocząć podróż, masz do dyspozycji całą kabinę pasażerską. Sprawdź, co warto wiedzieć zanim wejdziesz na pokład.

  Czy wybrałem legalnego przewoźnika?

  Wbrew pozorom dość często zdarza się, że przewozy lotnicze oferują firmy lub nawet prywatne osoby, które nie mają do tego uprawnień. Jak to możliwe?

  Aby móc pilotować statek powietrzny, należy mieć licencję pilota – to jest jasne dla wszystkich. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Urząd Lotnictwa Cywilnego, który certyfikuje pilotów, wydaje licencje różnego rodzaju, w zależności od tego, jakie maszyny pilot obsługuje (samoloty, śmigłowce czy może balony) oraz w jakim celu będzie latał – np. licencja turystyczna czy rekreacyjna pozwala na samodzielne latanie, ale już do przewozu pasażerów niezbędna jest licencja pilota zawodowego.

  Uzyskanie licencji to nie jedyny warunek pilotowania maszyny. Co roku trzeba wykonać określoną liczbę lotów i spędzić wiele godzin w powietrzu, czyli „wyrobić nalot”. Pilotowanie samolotu to poważne koszty – oprócz kursu i egzaminu dużą część budżetu stanowią koszty lotów, tzw. motogodziny, czyli czas pracy silnika samolotu – od momentu uruchomienia, poprzez start, lot i lądowanie.

  Niektórzy właściciele maszyn i piloci jednocześnie próbują obniżyć te koszty, zabierając na pokład pasażerów – przypomina to trochę zabieranie pasażerów przez właścicieli samochodów, którzy wybierają się w podróż w określoną trasę. Należy jednak pamiętać, że nie mając certyfikatu przewoźnika – Air Operator Certificate (AOC) – nie mogą pobierać za taki lot opłat.

  Jeżeli otrzymałeś ofertę wykonania lotu od podmiotu, co do którego masz wątpliwości, czy funkcjonuje w oparciu o przepisy prawa i pod nadzorem właściwego urzędu – sprawdź to. Korzystanie z usług „przewoźników” funkcjonujących z pominięciem certyfikacji, koncesjonowania a co za tym idzie przestrzegania restrykcyjnych przepisów, może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, zarówno dla Ciebie (np. problemy z odszkodowaniem), jak i osób realizujących w taki sposób loty.

  Certyfikatem AOC powinien wykazać się każdy podmiot chcący odpłatnie wykonać lot z pasażerami na pokładzie. Nie ma znaczenia, czy jest to lot samolotowy, śmigłowcowy czy lot balonem. Certyfikat AOC jest gwarancją zachowania standardów bezpieczeństwa i przestrzegania określonych, mających zastosowanie, restrykcyjnych przepisów. Jego posiadanie przekłada się bezpośrednio na Twoje bezpieczeństwo, dlatego też bez względu na to, czy chcesz odbyć lot widokowy, czy podróż biznesową – współpracuj tylko z certyfikowanym podmiotami.

  Sprawdź więcej w dziale Bezpieczeństwo lotu

  Skąd mogę wyruszyć?

  Smart Jet ma bazę operacyjną na lotnisku w Modlinie. Naszym pasażerom z Warszawy i okolic polecamy rozpoczęcie podróży z tego lotniska, ze względu na dobry dojazd i infrastrukturę lotniskową. Dojazd z centrum Warszawy do terminala lotniska w Modlinie zajmuje nie więcej niż pół godziny. Pasażerom, którzy nie chcą dojeżdżać własnym samochodem i tracić czasu na szukanie parkingu, zapewniamy transport samochodami klasy lux.

  Port lotniczy Modlin jest jednym z lepiej wyposażonych technicznie lotnisk w Polsce. Od niedawna ma również ILS II kategorii, co oznacza, że infrastruktura lotniska umożliwia przyjmowanie lotów w czasie złych warunków pogodowych. System tej kategorii posiadają w Polsce tylko dwa lotniska – Modlin i Okęcie.

  Oczywiście możemy rozpocząć lot z lotniska wskazanego przez pasażera – np. z Kielc – i polecieć dokąd sobie zażyczy. W Europie jest prawie 3000 lotnisk, które przyjmują prywatne samoloty, możliwości jest więc wiele.

  Co wpływa na koszty wynajęcia samolotu?

  Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę wynajęcia samolotu jest oczywiście długość lotu, czyli odległość, jaką maszyna ma do pokonania – im większa, tym większe zużycie paliwa, dłuższy czas pracy załogi i dłuższy czas pozostawiania maszyny do dyspozycji pasażerów. Cena przelotu zawiera jednak szereg innych elementów. Należy również wziąć pod uwagę opłaty lotniskowe, których wysokość zależy od tego, które lotniska startu i lądowania wybierzesz. Np. koszty lądowania i startu oraz koszty związane z kontrolą lotu i obsługą lotniskową pasażerów (tzw. handling) są na lotnisku w Modlinie o wiele niższe niż na Okęciu. Jeśli samolot parkuje na lotnisku w oczekiwaniu na pasażerów – a dzieje się tak, gdy np. pasażer leci i wraca tego samego dnia – do kosztów należy dodać opłaty za parkowanie, a czasami za korzystanie z hangaru lotniskowego.

  Ile kosztuje lot na wybranej trasie?

  W zależności od trasy i miejsca startu i lądowania cena może się różnić. Sprawdź w wyszukiwarce lotów wycenę lotu między wybranymi przez Ciebie lotniskami. Pamiętaj, aby nazwę lotniska wpisać w języku angielskim – np. Warsaw, a nie Warszawa i Kiev a nie Kijów.

  Jak duży bagaż mogę zabrać?

  Bagażniki Cessny 421C mieszczą prawie 300 kg bagażu, w tym przedmioty o nietypowych rozmiarach, jak np. deski surfingowe czy narty. Dlatego zapraszając na pokład maksymalnie 5 pasażerów zostawiamy im pełną swobodę w kwestii ilości bagażu. Oczywiście bagaże podlegają kontroli lotniskowej i wszelkim restrykcjom dotyczącym przewożenia płynów, żywności czy wyrobów pochodzących od zwierząt należących do gatunków objętych ochroną

  Czy mogę podróżować z psem?

  Tak, zapraszamy na pokład pasażerów wraz z ich pupilami. Ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy, aby mniejsze psy i koty podróżowały w transporterach, a większe – przypięte do pasów bezpieczeństwa. Należy jedynie pamiętać o zabraniu dokumentów ulubieńca, szczególnie paszportu.

  Czy pasażerowie prywatnego samolotu stoją na lotnisku w kolejce do odprawy?

  Nie, nasi pasażerowie korzystają z tzw. Fast Track lub VIP Track – szybkich przejść, które gwarantują błyskawiczną kontrolę bagażu i możliwie najkrótszy czas pobytu na lotnisku przed startem. Zasady bezpieczeństwa obowiązują w równym stopniu wszystkich pasażerów, więc i naszych pasażerów nie ominie prześwietlenie teczki czy laptopa, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby odprawa trwała możliwie jak najkrócej.

  Czy w samolocie jest personel pokładowy?

  Załoga Cessny 421C składa się z dwóch pilotów, a kabina pilotów jest połączona z kabiną pasażerską. Podczas lotu pasażerowie mogą obserwować pracę pilotów i działanie urządzeń pokładowych. W kabinie pasażerskiej jest 6 miejsc, jednak ze względu na komfort podróży rekomendujemy lot dla 5 osób dorosłych lub 4 osób dorosłych i 2 dzieci. Pod względem komfortu lot Cessną 421C można porównać do jazdy luksusową limuzyną i podobnie jak w limuzynie na pokładzie cessny jest barek, ale nie ma pomieszczenia dla stewardess.

  Ile trwa lot?

  To zależy od długości trasy. Cessna 421C ma zasięg do 2300 km, co przy maksymalnej prędkości 430 km/h oznacza, że najdłuższy lot na jednym baku trwa ok 5 godzin. Większość podróży na terenie Europy jest jednak krótsza i trwa ok 2 – 4 godzin.

  Czy w czasie lotu mogę zjeść posiłek?

  W kabinie pasażerskiej znajduje się barek z zimnymi i ciepłymi napojami, na życzenie pasażerów zamawiamy również zimne przekąski. Masz ochotę na kanapki? A może sushi? Poinformuj nas o tym przy rezerwacji lotu.

  Czy masz inne pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami