Zapytaj pilota, czy możesz używać telefonu komórkowego na pokładzie samolotu

  Zapytaj pilota, czy możesz używać telefonu komórkowego na pokładzie samolotu

  2437
  PODZIEL SIĘ
  Czy na pokładzie samolotu można używać telefonu? Źródło: The Huffington Post

  Przepisy dotyczące lotnictwa cywilnego mówią, że telefony komórkowe muszą być wyłączone podczas startu samolotu i używane tylko podczas lotu w trybie samolotowym. Jednak większość pilotów prywatnych samolotów będzie przymykać oko na klientów używających telefonu na pokładzie. Sprawdziliśmy, dlaczego.

  Wiele osób zastanawia się, czy telefony komórkowe naprawdę mogą zakłócić pracę systemów pokładowych i awioniki. Ostateczna odpowiedź na pytanie brzmi: tak, jest to możliwe.

  Jednak ingerencja ta jest ograniczona. Tak jak wtedy, gdy telefon jest umieszczony obok tradycyjnego radia, radio pilota może odebrać zakłócenia, gdy przekazuje transmisję w pobliżu telefonu komórkowego, który szuka sygnału sieci.

  Dźwięk ten może być również słyszany przez kontrolę ruchu lotniczego i pilotów na wspólnej częstotliwości. Stosunkowo często zdarza się słyszeć te zakłócenia, ponieważ często piloci mają włączone swoje telefony komórkowe!

  Efektywny zasięg telefonów komórkowych, które mogą mieć wpływ na radio z pilota jest bardzo krótki, w większości przypadków jest to mniej niż metr. Ponieważ pasażerowie znajdują się znacznie dalej, wpływ ich telefonów komórkowych na systemy lotnicze jest znikoma.

  Ta sama logika ma zastosowanie w szpitalach do sprzętu medycznego. Ale w większości oddziałów szpitalnych używanie telefonów komórkowych jest teraz dozwolone, a pomiary zagrożeń wykazały, że ich wpływ jest niemal bez znaczenia.

  Korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione w większości lotów linii lotniczych

  Większość pilotów akceptuje, że na pokładzie każdego samolotu rejsowego wiele telefonów komórkowych pozostaje włączonych – przypadkowo lub przez zapomnienie – w bagażu podręcznym pasażerów. Dlatego jest to prawie niemożliwe, aby zatrzymać wszelkie sygnały telefonów komórkowych w kabinie, choć oczywiście obecnie zgodnie z przepisami nie mogą one być używane.

  Przepisy umożliwiają korzystanie z telefonów komórkowych, jak tylko samolot wyląduje i personel pokładowy linii lotniczych ogłasza, że klienci mogą już zmienić tryb pracy swoich telefonów komórkowych.

  Choć bezpieczeństwo jest wciąż sprawą nadrzędną, podróże prywatnym samolotem są niezwykle skoncentrowane wokół obsługi klienta VIP. Nie należy się spodziewać, że załoga prywatnych odrzutowców, dbająca o klienta znacznie bardziej niż ich koledzy lotniczych, poprosi o wyłączenie telefonu na pokładzie prywatnej maszyny.